Предлагаем ознакомиться с текстом письма НБУ от 13.04.2016 г. № 25-0004/31760 "О финансовых операциях по получению наличных" и сделать свои выводы.
Отметим только, что Нацбанк подтверждает, что право банка приостановить осуществление финансовой операций ограничено признаками, предусмотренными ст. 15 и ст. 16 Закона о финмониторинге.
То есть, стоимостной критерий в 150 000 грн. для отнесения операции к подлежащей финмониторингу, существует (ст. 15), но в то же время фактически не ограничено право банков самостоятельно определять критерии риска для отнесения финансовой операции к подлежащей внутреннему финансовому мониторингу (ст. 16).
Кроме того, интерес представляет неисчерпывающий перечень "подозрительных признаков" субъектов хозяйствования, от которых поступали средства, или которые получают средства наличными:
Лист Національного банку України від 13.04.2016 р. № 25-0004/31760
Результати аналізу даних статистичної звітності банків свідчать про зростання наприкінці 2015 року обсягів отримання клієнтами банків готівкових коштів з використанням платіжних карток. Тенденція до значних обсягів видачі готівки клієнтам банку в такий спосіб зберігається і у 2016 році.
Вищезазначене підтверджується, зокрема, результатами перевірок (у тому числі за результатами безвиїзного нагляду) діяльності банків з питань дотримання ними вимог законодавства з питань запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі – легалізація кримінальних доходів), які проводяться фахівцями Національного банку України.
Так, за даними форми статистичної звітності банків № 401 "Дані про операції, які здійснені із застосуванням платіжних карток, емітованих (розповсюджених) для клієнтів банку" протягом IV кварталу 2015 року загальна сума фінансових операцій з отримання готівки, що здійснені із застосуванням платіжних карток, емітованих банками для клієнтів банків, складала 250,7 млрд. грн., що на 18 відсотків більше, ніж у III кварталі 2015 року, та на 17 відсотків більше, ніж у IV кварталі 2014 року.
При цьому найбільше привертає увагу збільшення обсягів фінансових операцій з отримання готівки юридичними особами, а саме загальна сума операцій з отримання готівки юридичними особами із застосуванням платіжних карток протягом IV кварталу 2015 року складала 36,0 млрд. грн., у тому числі в національній валюті – 35,8 млрд. грн., з них:
Слід зазначити, що найбільший обсяг готівки в національній валюті через інші пристрої отримано з використанням платіжних карток, емітованих банками для клієнтів – юридичних осіб, в м. Києві – 19,8 відсотків, Дніпропетровському регіоні – 12,1 відсотків, Харківському регіоні – 7,3 відсотки, Одеському регіоні – 6,2 відсотків та Миколаївському регіоні – 6 відсотків (від загального обсягу готівки, отриманої в такій спосіб юридичними особами).
Необхідно підкреслити, що дані статистичної звітності банків одночасно свідчать про тенденцію до поступового зниження обсягів готівки, яку клієнти – юридичні особи отримують з кас банків за символом 46 "на закупівлю сільськогосподарської продукції"1.
____________ 1 За даними форми статистичної звітності № 748 "Звіт про касові обороти банку".
Крім збільшення обсягів фінансових операцій з отримання готівки юридичними особами, також збільшились обсяги отримання готівки фізичними особами із застосуванням платіжних карток, а саме загальна сума операцій з отримання готівки фізичними особами протягом IV кварталу 2015 року складала 214,7 млрд. грн., у тому числі в національній валюті – 211,8 млрд. грн., з них:
Слід зазначити, що згідно з частиною першою статті 48 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банкам забороняється здійснювати ризикову діяльність, що загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банку (далі – ризикова діяльність).
Положенням про застосування Національним банком України заходів впливу, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 17.08.2012 № 346, із змінами та доповненнями (далі – Положення № 346), визначено ознаки, у тому числі у сфері фінансового моніторингу, наявність яких є підставою для висновку Національного банку України про провадження банком ризикової діяльності.
За результатами проведеного аналізу фінансових операцій клієнтів деяких банків встановлені випадки здійснення операцій (схем), що, на думку Національного банку України, можуть мати ознаки здійснення банком ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу.
Приведемо окремі приклади схем проведення таких операцій:
1) кошти на карткові рахунки фізичних осіб надходять з призначенням платежу "поворотна фінансова допомога" відповідно до договорів позики, укладених між фізичними особами та юридичною особою. Відповідно до цих договорів кожна фізична особа отримує від юридичної особи безвідсоткову позику, а фізичні особи зобов'язані використати її за цільовим призначенням та повернути у визначений договором строк (протягом 3-х років).
При цьому за результатами аналізу руху коштів за рахунком юридичної особи встановлено, що більше 90 відсотків всіх надходжень на його рахунок у вигляді сплати за товар або переуступки боргу, юридична особа перераховувала на карткові рахунки фізичних осіб у вигляді надання їм фінансової допомоги.
Після надходження з рахунків юридичної особи на рахунки фізичних осіб кошти (99 %) отримувались з цих рахунків готівкою через касу банку в той же день або найближчі операційні дні після їх зарахування;
2) кошти на карткові рахунки фізичних осіб надходять з призначенням платежу "під звіт" з рахунків декількох юридичних осіб (клієнтів різних банків) відповідно до договорів доручення, укладених між фізичними особами та юридичними особами. При цьому:
Відповідно до цих договорів кожна фізична особа отримує грошові кошти, за які зобов'язується придбати товари (сільськогосподарська продукція, текстиль, будівельні матеріали, продукти харчування, електротехнічна промисловість, легка промисловість тощо).
При цьому за результатами аналізу руху коштів за рахунками юридичних осіб встановлено, що більше 90 відсотків всіх надходжень на їх рахунки у вигляді сплати за товар або переуступки боргу, юридичні особи перераховували на карткові рахунки фізичних осіб.
Слід зазначити, що більшість із фізичних осіб, з карткових рахунків яких здійснювалось зняття готівкових коштів, належать до соціально вразливих верств населення (студенти, пенсіонери, тимчасово непрацюючі, знаходяться в декретній відпустці тощо).
Щодо суб'єктів господарювання, від яких надходили кошти, або які отримують кошти готівкою, необхідно звертати увагу на наступне:
Наведені приклади не є вичерпним переліком. З огляду на вказане, в кожному конкретному випадку банкам слід здійснювати детальний аналіз фінансових операцій з метою недопущення використання клієнтом послуг банку для легалізації кримінальних доходів та залучення банку до здійснення ризикової діяльності.
У зв'язку з викладеним Національний банк України висловлює занепокоєння масштабністю фінансових операцій зі зняття клієнтами банків готівкових коштів у значних розмірах за допомогою платіжних карток та наголошує, що зазначені факти можуть свідчити про високий ризик використання послуг банків для легалізації кримінальних доходів, а проведені фінансові операції окремих клієнтів містять передбачені абзацами тринадцятим – п'ятнадцятим пункту 3.3 глави 3 розділу I Положення № 346 ознаки здійснення банками ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, а саме:
При цьому звертаємо увагу, що отримання готівки колом осіб може відбуватись в одному з банків, а рахунки окремих клієнтів інших банків можуть використовуватись як ланка в ланцюгу здійснення "схемних" фінансових операцій з метою безготівкового перерахування коштів між рахунками клієнтів як в межах одного банку, так і між клієнтами декількох банків.
Тому, вважаємо за необхідне наголосити на тому, що банкам слід приділяти увагу здійсненню належних заходів щодо вивчення клієнтів, у тому числі суті їх діяльності, аналізу їх фінансового стану, мети проведення клієнтами фінансових операцій не тільки щодо фінансових операцій з готівкою, а й щодо фінансових операцій, які проводяться у безготівковому вигляді, а також здійсненню достатніх заходів для запобігання та протидії легалізації кримінальних доходів, здійсненню ризикової діяльності.
Звертаємо увагу, що на офіційному веб-сайті Державної служби фінансового моніторингу України в розділі "Типології: Рекомендації по виявленню схем відмивання коштів" розміщене Типологічне дослідження "Типові інструменти, способи та механізми розміщення і відмивання кримінальних доходів", метою якого було виявлення та узагальнення типових інструментів, способів та механізмів найпоширеніших схем відмивання кримінальних доходів, фінансування тероризму та інших злочинів (http://www.sdfm.gov.ua/articles.php?cat_id=114&art_id=20431&lang=uk).
Крім того, Національний банк України вважає за необхідне зазначити, що статтею 10 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі – Закон), зокрема, передбачені права банків відмовитись від:
При цьому вважаємо за необхідне звернути увагу на те, що невикористання банком права відмовити в проведенні клієнтами банку регулярних фінансових операцій, характер яких дає підстави вважати, що метою їх здійснення є використання послуг банку для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму, фінансування розповсюдження зброї масового знищення чи вчинення іншого злочину, – є однією з ознак здійснення банками ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, передбаченою пунктом 3.3 глави 3 розділу I Положення № 346.
Також статтею 17 Закону, зокрема, передбачено, що банки мають право зупинити здійснення фінансової (фінансових) операції (операцій), яка (які) містить (містять) ознаки, передбачені статтями 15 та/або 16 Закону.
Таким чином, у разі, якщо за результатами здійсненого вивчення клієнтів та аналізу їх фінансової діяльності є наявними ознаки, що можуть бути ознаками здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, рекомендуємо використовувати вищевказані права, передбачені статтями 10 та 17 Закону, з метою уникнення, попередження та недопущення банками можливості використовувати надані ними послуги для легалізації кримінальних доходів та бути залученими до здійснення ризикової діяльності.
В. о. заступника Голови Національного банку України К. Рожкова