Нацбанк в письме от 12.05.2016 г. № 50-0004/40481 сообщает, что обмен изношенных и поврежденных банкнот осуществляется только по отношению к национальной валюте Украины. Иностранную валюту могут принять только для обмена на гривни.
В соответствии с Приложением 2 к Инструкции № 502 кассиры банков, финансовых учреждений, национального оператора почтовой связи и пунктов обмена валюты обязаны принимать платежные банкноты иностранной валюты с незначительными признаками износа, а именно:
Кассы банков принимают на инкассо иностранные банкноты, которые имеют значительные повреждения (признаки износа) или вызывающие сомнение в их платежности, в том числе:
При наличии согласия банка-корреспондента страны происхождения банкнот, на инкассо могут быть приняты изъятые из обращения банкноты.
Принцип инкассо состоит в том, что банк, приняв банкноту, не производит немедленно валютообменную операцию, а отсылает ее в соответствующий банк-корреспондент. После проверки подлинности и получения суммы, банк производит валютообменную операцию.
Понятно, что такая операция может длиться не одну неделю, а кроме того, банк берет себе за эту операцию дополнительное комиссионное вознаграждение.
В случае сомнений в подлинности банкнот иностранной валюты банки должны изъять их и направить для проведения исследований в Национальный банк. Банкноты иностранной валюты, признанные по результатам исследования подлинными, независимо от степени износа и повреждения возвращаются предъявителю.
Лист Національного банку України від 12.05.2016 р. № 50-0004/40481
Останнім часом до Національного банку України надходять численні запити та скарги від громадян стосовно обміну зношених та пошкоджених банкнот іноземної валюти. Зокрема, працівники банків відмовляють громадянам в обміні таких банкнот іноземної валюти та рекомендують їм звертатись до Національного банку.
У зв'язку з цим повідомляємо.
Відповідно до Закону України "Про Національний банк України" Національний банк здійснює виготовлення, емісію та організацію обігу національної валюти України.
Валютно-обмінні операції з готівковою іноземною валютою на території України здійснюють банки, фінансові установи України відповідно до вимог Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.12.2002 № 502 (далі – Інструкція № 502).
Відповідно до Інструкції № 502 касири банків, фінансових установ, національного оператора поштового зв'язку і пунктів обміну валюти зобов'язані приймати платіжні банкноти іноземної валюти з незначними ознаками зношення, а саме:
Згідно із вимогами Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 № 174 (далі – Інструкція № 174), у касах банків, фінансових установ, крім національного оператора поштового зв'язку, приймаються на інкасо:
а) банкноти іноземних держав, які мають значні пошкодження та/або значні ознаки зношення чи є сумнів щодо їх платіжності, у тому числі:
б) банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної центральним банком – емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).
Операції з приймання на інкасо банкнот іноземної валюти здійснюються в порядку, передбаченому для операцій із приймання іменних чеків на інкасо в Положенні про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 29.12.2000 № 520, з оформленням квитанції та реєстру приймання на інкасо банкнот іноземних держав.
Прийняті на інкасо банкноти надсилаються до іноземного банку-кореспондента, з яким банк має відповідну угоду, для здійснення обміну на нові банкноти. Комісійну винагороду за здійснення таких операцій банки стягують згідно із встановленими ними тарифами. Відповідно до статті 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банки самостійно встановлюють процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги.
У разі сумніву щодо справжності банкнот іноземної валюти банки мають, відповідно до Інструкції № 174, вилучити їх та надіслати для проведення досліджень до Національного банку.
Банкноти іноземної валюти, які за результатами дослідження визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення та пошкодження повертаються пред'явнику.
Таким чином, Національний банк України відповідно до чинного законодавства України здійснює обмін зношених та пошкоджених банкнот тільки національної валюти України.
Просимо зазначену інформацію довести до працівників, які працюють з готівкою, та розмістити в місцях, доступних для населення.
Директор Департаменту грошового обігу В. Зайвенко