X
АВЕРС - БУХГАЛТЕРИЯ электронный журнал для бухгалтера

Электронный билет на автобус не будет основанием для оплаты проезда командированному работнику

Для командировки работник приобрел с использованием сети Интернет электронный билет на автобусную междугороднюю пассажирскую перевозку и оплатил его платежным средством. Чем должны подтверждаться такие расходы?

ГФС в индивидуальной налоговой консультации от 09.10.2017 г. № 2183/6/99-99-14-05-01-15/ІПК сообщает, что поскольку формы электронных билетов на перевозку пассажиров и багажа и грузов авиационным, автомобильным, морским и речным транспортом законодательно не установлены, то они не могут считаться расчетными документами в понимании Закона о РРО.

Таким образом, субъекты хозяйствования, осуществляющие перевозку пассажиров автомобильным, железнодорожным, авиационным транспортом, а также субъекты хозяйствования, которые на основании заключенных договоров с перевозчиками осуществляют продажу проездных и перевозочных документов, применяют РРО, кроме случаев, предусмотренных п. 4 ст. 9 указанного закона.

Напомним, что в соответствии с этим пунктом РРО не применяются при продаже проездных и перевозочных документов на железнодорожном (кроме пригородного) и авиационном транспорте с оформлением расчетных и отчетных документов, а также на автомобильном транспорте с выдачей талонов, квитанций, билетов с нанесенными печатным способом серией, номером, номинальной стоимостью.

На основании этого ГФС сообщает, что для подтверждения расходов на приобретение электронного билета необходимым является следующий пакет документов:

  • оригинал расчетного или платежного документа, подтверждающего осуществление расчетной операции в наличной или безналичной форме (платежное поручение, расчетный чек, кассовый чек, расчетная квитанция, выписка с карточного счета, квитанция к приходному кассовому ордеру);
  • распечатка на бумаге части электронного авиабилета с указанным маршрутом (маршрут/квитанция);
  • оригиналы отрывной части посадочных талонов пассажира;
  • посадочный документ, перевозочный документ, распечатанный на бумажном носителе (транспортные билеты).

Отметим, что указанный перечень касается расходов на приобретение электронного авиабилета. Действующее законодательство не предусматривает оформление электронного билета на автобус. Поэтому, как правило, покупка автобусного билета с оплатой через Интернет осуществляется следующим образом:

  • выбор необходимого рейса и проверка наличия мест в автобусе;
  • оплата билетов на автобус при помощи платежной системы;
  • получение ваучера, подтверждающего факт оплаты и резервирования места в автобусе;
  • оформление билета непосредственно перед поездкой (по предъявлению ваучера).

Таким образом, командированный работник при приобретении автобусного билета через Интернет в рассматриваемом случае должен представить в бухгалтерию выписку с карточного счета и транспортный билет на проезд по установленной форме, утвержденной приказом Минтранссвязи от 25.05.2006 г. № 503.

Больше новостей
Текст документа

Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 09.10.2017 р. № 2183/6/99-99-14-05-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула запит щодо надання податкової консультації та у порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Відповідно до запиту працівник ТОВ придбав для відрядження з використанням мережі Інтернет електронний квиток на автобусне міжміське пасажирське перевезення на сайті "Автолюкс" та сплатив за нього платіжним засобом.

Основним нормативно-правовим актом, що регулює розрахунки за готівку, є Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі – Закон № 265), який є спеціальним законом. Встановлення вимог щодо проведення розрахункових операцій за готівку іншими законами, крім Податкового кодексу України (далі – Кодекс), заборонено.

Статтею 2 Закону № 265 визначено, що розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Пунктом 1 та 2 ст. 3 Закону № 265 визначено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Згідно з п. 4 ст. 9 Закону № 265 РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті з оформленням розрахункових документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, вартістю.

Слід зазначити, що оскільки форми електронних квитків на перевезення пасажирів і багажу та вантажів авіаційним, автомобільним, морським і річковим транспортом законодавчо не встановлені, то вони не можуть вважатись розрахунковими документами у розумінні Закону.

Таким чином, суб'єкти господарювання, що здійснюють перевезення пасажирів автомобільним, залізничним, авіаційним транспортом, а також суб'єкти господарювання, які на підставі укладених договорів з перевізниками здійснюють продаж проїзних і перевізних документів, застосовують РРО, крім випадків, передбачених п. 4 ст. 9 Закону № 265.

Враховуючи зазначене вище, для підтвердження витрат на придбання електронного квитка необхідним є пакет документів: оригінал розрахункового або платіжного документа, що підтверджує здійснення розрахункової операції у готівковій чи безготівковій формі (платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера); роздрук на папері частини електронного авіаквитка з вказаним маршрутом (маршрут/квитанція); оригінали відривної частини посадкових талонів пасажира; посадочний документ, перевізний документ, роздрукований на паперовому носії (транспортні квитки).

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Share on FacebookGoogle+Tweet about this on Twitter