X
АВЕРС - БУХГАЛТЕРИЯ электронный журнал для бухгалтера

ВОПРОС: Можно ли вернуть предварительно уплаченные наличные денежные средства в случае утери оригинала фискального чека покупателем?

Как сообщает ГФС в ИНК ГФС от 30.11.2018 г. № 5041/6/99-99-14-05-01-15/ІПК, в случае обращения о возврате товара и выдачи денежных средств потребителю необходимо предоставить: документ, удостоверяющий личность, а также расчетный документ, в котором указаны номер, дата и время выдачи расчетного документа, подтверждающего покупку товара (получение услуги).

Да, расчетный документ, подтверждающий проведение операции, для возврата средств предъявить необходимо. Однако при этом действующее законодательство не предусматривает, что потребитель обязан вернуть его продавцу. В данном случае если продавец готов идти на уступку покупателю и вернуть денежные средства, необходимо лишь наличие информации о расчетном документе (номер, дата и время его выдачи).

Причем это касается денежных средств в размере, превышающем 100 грн., поскольку такую информацию необходимо указать в акте о выдаче денежных средств. Поэтому при наличии информации о расчетном документе продавец, на наш взгляд, может вернуть покупателю денежные средства без каких-либо негативных последствий для себя.

Больше новостей
Текст документа

Індивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 30.11.2018 р. № 5041/6/99-99-14-05-01-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула звернення ... від ... щодо надання податкової консультації та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Чи можливо повернути попередньо оплачені готівкові кошти у випадку втрати оригіналу фіскального чека покупцем?

Чи можливо видати дублікат (копію) фіскального чека у нашому випадку (у разі відсутності контрольної стрічки)?

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі – Закон № 265), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Статтею 2 Закону № 265 визначено, що розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій (далі – РРО) або заповнений вручну.

Відповідно до ст. 3 Закону № 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема:

  • проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
  • видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
  • подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані, зазначене не стосується суб'єктів господарювання, які використовують РРО (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Разом з тим зазначаємо, що порядок реєстрації видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги) визначено п. п. 7 та 8 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, яким передбачено, що реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги та інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми.

Крім того, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги); відомості про товар (послугу); суму виданих коштів; номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Іншого чинним законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене, на думку ДФС, у разі звернення щодо повернення товару та видачі коштів споживачу необхідно надати: документ, що встановлює особу, розрахунковий документ, у якому зазначено номер, дату і час видачі розрахункового документа, що підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Водночас з метою отримання більш змістовної відповіді на питання щодо можливості повернення попередньо оплачених коштів, у разі втрати оригіналу розрахункового документа пропонуємо звернутись до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, до компетенції якої відноситься дане питання.

Також повідомляємо, що у разі надання інформації щодо покупки (назви товару, вартості, дати та часу придбання, адреси магазину та фіскального номеру РРО, через який здійснювалась розрахункова операція), ДФС може надати інформацію про наявність у базі даних інформації про такий розрахунковий документ (чек РРО).

Щодо технічної можливості роздрукування електронної копії необхідного розрахункового документа (чека РРО) на конкретному РРО необхідно звернутись до Центру сервісного обслуговування РРО або до виробника РРО.

У відповідності до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Share on FacebookGoogle+Tweet about this on Twitter