X
АВЕРС - БУХГАЛТЕРИЯ электронный журнал для бухгалтера

Оподаткування компенсації збитків від втрати вантажу

ТОВ "ЮБК "ЕКСПЕРТ"

З питань консультацій звертатися за тел. 0 800 750 570 (багатоканальний), (044) 221 05 57

Товариство є платником єдиного податку третьої групи та надає замовникам послуги з транспортного експедирування із залученням третіх осіб (експедиторів, перевізників, далі - Перевізник) за згодою замовників. У зв'язку з втратою вантажа Товариство від замовника отримало претензію та, в свою чергу, вставило претензію Перевізнику згідно з договором перевезення між Товариством та Перевізником. Товариство отримало відшкодування завданих збитків від Перевізника і вважає, що кошти, отримані від Перевізника за компенсацію завданих збитків по втраті вантажу замовника, є транзитними.

Як здійснюється оподаткування єдиним податком сум коштів, які надійшли Товариству від Перевізника як компенсація завданих замовнику збитків.

ДФС в ІПК від 16.08.2019 р. № 3850/6/99-99-12-02-03-15/ІПК зазначає наступне. Експедитор має право залучити до виконання своїх обов'язків інших осіб. У разі залучення експедитором до виконання своїх обов'язків за договором транспортного експедирування інших осіб експедитор відповідає перед клієнтом за порушення договору (ст. 932 Цивільного кодексу України).

Таким чином, відповідальність за договором транспортного експедирування перед Замовником несе не третя особа - Перевізник, яка залучена Товариством-експедитором до виконання його обов'язків за договором транспортного експедирування, а саме Товариство.

При цьому, як зазначалося Товариством у його зверненні, воно залучало до виконання договору транспортного експедирування Перевізника на основі окремого договору перевезення між Товариством та Перевізником, тому суми коштів, які компенсує Перевізник Товариству, отримані в межах взаємовідносин між цими двома особами.

Згідно п. 4 част. 1 ст. 611 ЦКУ встановлено, що у разі порушення зобов'язання настануть правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.

Боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором. Збитки визначаються з урахуванням ринкових цін, що існували на день добровільного задоволення боржником вимоги кредитора (част. 1 - 3 ст. 623 ЦКУ).

Кодексом не передбачено врахування витрат при визначенні доходу платника єдиного податку третьої групи.

На підставі норм ПКУ, зокрема п.п. 2 п. 292.1 ст. 292, та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Мінфіном від 29.11.99 р. № 290, ДФС доходить до висновку, що отримана Товариством від Перевізника сума компенсації вартості завданих збитків від втрати вантажу Замовника включається до доходу Товариства та оподатковується єдиним податком.

Share on FacebookGoogle+Tweet about this on Twitter