X
АВЕРС - БУХГАЛТЕРИЯ электронный журнал для бухгалтера
Без рубрики
23.09.2019

Зміна номера рахунку (IBAN) у чековій книжці

ТОВ "ЮБК "ЕКСПЕРТ"

З питань консультацій звертатися за тел. 0 800 750 570 (багатоканальний), (044) 221 05 57

Форма грошового чека та правила заповнення касових документів регламентовані Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженою постановою НБУ від 25.09.2018 р. № 103. Пунктом 116 розділу VI цієї Інструкції визначено, що банку забороняється під час здійснення касових операцій виправляти в касових документах, зокрема, номери рахунків (за винятком зміни номера рахунку на грошових чеках у зв`язку з реорганізацією банку).

У зв`язку із запровадженням міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) банки мають право виправити у чековій книжці раніше діючі рахунки на стандарт IBAN, який має 29 знаків. Враховуя, що форма грошового чека має певні обмеження в розмірах, допускається його заповнення письмово в кілька рядків.

Крім того, НБУ звертає увагу на існування альтернативи використання грошового чека, а саме заяви на видачу готівки у разі використання електронного документообігу на договірних умовах з клієнтом банку (лист НБУ від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321).

Текст документа

Про зазначення міжнародного номера рахунку (IBAN)

Лист Національного банку України від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321

Банкам України ПроНаціональний банк України на запити банків стосовно заповнення в грошовому чеку реквізиту «№ рахунку» у зв'язку із запровадженням міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні

1 (далі - стандарт IBAN), повідомляє таке. 1 Постанова Правління Національного банку України від 28.12.2018 № 162 (зі змінами)

Грошова чекова книжка містить 25 окремих грошових чеків на захищеному папері, кожний з яких має серію та індивідуальний номер, видається банком клієнту згідно із його заявою про видачу грошової чекової книжки. До видачі грошової чекової книжки клієнту банк (філія, відділення) заповнює на кожному чеку реквізити банку та клієнта, в тому числі номер поточного рахунку клієнта і реєструє їх номери у порядку, визначеному банком.

Форма грошового чека та правила заповнення касових документів регламентовані Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні (далі - Інструкція № 103).

2 Постанова Правління Національного банку України від 25 вересня 2018 року № 103 (зі змінами)

Пунктом 116 розділу VI Інструкції № 103 визначено, що банку (філії, відділенню) забороняється під час здійснення касових операцій виправляти в касових документах, зокрема, номери рахунків (за винятком зміни номера рахунку на грошових чеках у зв'язку з реорганізацією банку).

Оскільки банки оформляли своїм клієнтам грошові чекові книжки до запровадження стандарту IBAN, де зазначався діючий на той час реквізит «№ рахунку» клієнта, банк має право виправляти зазначений рахунок на стандарт IBAN. Таке виправлення є ініціативою банку, що пов'язано із виконанням останніми нормативно-правових актів Національного банку України. Використання грошової чекової книжки, яка була заповнена банком по діючим на той час реквізитам «№ рахунку» клієнта, допускається до повного її використання.

З питання щодо безпосереднього заповнення банком в грошовому чеку реквізиту «№ рахунку» клієнта за стандартами IBAN, який має 29 знаків, зазначаємо, що допускається його заповнення в кілька рядків, враховуючи, що форма грошового чека має певні обмеження в розмірах, оскільки бланки виготовляються лише друкарським способом.

Разом з цим звертаємо увагу, що відповідно до вимог пункту 139 розділу VI Інструкції № 103 банк (філія, відділення) у разі використання електронного документообігу на договірних умовах з клієнтом видає з операційної каси готівку національної валюти за заявою на видачу готівки з поточного рахунку юридичної особи, її відокремленого підрозділу, а також фізичної особи - підприємця. Таким чином, альтернатива замість використання грошового чека, а саме, заяви на видачу готівки, нормативно врегульовано.

Директор Департаменту грошового обігу В. Зайвенко

Подробнее по ссылке: https://uteka.ua/publication/news-14-ezhednevnyj-buxgalterskij-obzor-39-kak-zapolnit-pole-rekvizitov-v-chekovoj-knizhke-uchityvaya-vvedenie-iban?from=balance.ua
Share on FacebookGoogle+Tweet about this on Twitter