X
АВЕРС - БУХГАЛТЕРИЯ электронный журнал для бухгалтера
Без рубрики
08.10.2019

ЗАПИТАННЯ: Підприємство "А" відвантажило товар на адресу підприємства "В". Підприємство "В", у свою чергу, надало послуги підприємству "А". Підприємство "А" надіслало поштою на адресу підприємства "В" додаткові угоди до договорів про зарахування зустрічних однорідних вимог. Підприємство "В" ніяк не відреагувало на пропозицію про здійснення зарахування зустрічних однорідних вимог. У договорах між підприємствами "А" і "В" передбачено порядок розрахунків - на поточний рахунок, а також є пункт, в якому зазначено, що будь-які зміни до договору дійсні, якщо вони виконані в письмовій формі та підписані обома сторонами. Чи можливо все-таки односторонньо підприємству "А" здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог?

ТОВ "ЮБК "ЕКСПЕРТ"

З питань консультацій звертатися за тел. 0 800 750 570 (багатоканальний), (044) 221 05 57

Згідно зі ст. 601 ЦКУ зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги. При цьому зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін. Незважаючи на те, що ч. 2 ст. 601 ЦКУ передбачено, що для зарахування достатньо заяви однієї сторони, інша сторона має бути згодна на проведення зарахування. Тому на практиці це питання вирішується шляхом укладення договору про зарахування зустрічних однорідних вимог.

Для оформлення угоди про погашення взаємних зобов'язань шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог сторонами складається, як правило, двосторонній акт звірки заборгованостей, після чого підписується додаткова угода до договору про те, що зобов'язання сторін припиняються зарахуванням зустрічної однорідної вимоги. Виручкою, що в такому випадку надійшла, вважатиметься вартість товару, який був відправлений раніше.

Без оформлення таких документів інша сторона може та має повне право зарахування не провести і, погасивши свою заборгованість, вимагати оплату за відвантажений товар (надані послуги).

Share on FacebookGoogle+Tweet about this on Twitter