ГУ ГФС в г. Киеве в письме от 26.01.2016 г. № 348/П/26-15-12-02-14 разъяснила особенности налогообложения транзитных денежных средств, полученных предпринимателем - плательщиком единого налога 3 группы по договору транспортного экспедирования.
Как сообщается в письме, за посреднические услуги экспедитор получает вознаграждение от клиента, которое и является его доходом. При этом средства, получаемые физическим лицом - предпринимателем от клиента для выполнения или организации выполнения определенных договором услуг, считаются транзитными и право собственности на них к физическому лицу - предпринимателю не переходит.
В связи с этим транзитные денежные средства, получаемые физическим лицом - предпринимателем от клиента для выполнения или организации выполнения определенных договором транспортного экспедирования услуг, не включаются в объем дохода, а следовательно, не влияют на предельный объем дохода для плательщиков единого налога 3 группы.
Лист Головного управління ДФС у м. Києві від 26.01.2016 р. № 348/П/26-15-12-02-14
Відповідно до пп. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі.
При цьому у разі надання послуг, зокрема за договорами транспортного експедирування, доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента) (п. 292.4 ст. 292 ПКУ).
Статтею 929 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV, із змінами та доповненнями (далі – ЦКУ), визначено, що за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу.
Тобто за посередницькі послуги експедитор отримує винагороду від клієнта, яка і є його доходом.
При цьому кошти, які одержуються фізичною особою – підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором послуг, вважаються транзитними і право власності на такі кошти до фізичної особи – підприємця не переходить.
Враховуючи вищевикладене, транзитні кошти, які одержуються фізичною особою – підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором транспортного експедирування послуг, не включаються до обсягу доходу, а відтак не впливають на граничний обсяг доходу для платників єдиного податку третьої групи.
Заступник начальника В. Варгіч